Jaki rozmiar smartfona będzie najlepszy

Jeszcze 7 lat temu nie mieliśmy tak dużego wyboru jaki jest obecnie, teraz dostaniemy urządzenia niemalże w każdym rozmiarze o najpopularniejszych przekątnych ekranu. Kiedyś królowały smartfony o przekątnej od 3,2 do 4,0 cala, rarytasem było posiadanie 5 calowego urządzenia, choć ówczesne urządzenia gabarytami nie zachwycały, były to dość masywne konstrukcje, które nie każdemu dobrze pasowały i na dodatek były drogie.

Czy duży ekran ma wpływ na komfort użytkowania smartfona? Oczywiście że ma znaczenie, ale nie tylko sam rozmiar ekranu jest istotny, znaczenie ma również jakość wyświetlacza, kąty widzenia, oraz inne parametry kluczowe podczas wyświetlania obiektów graficznych na ekranie urządzenia, jak na przykład układ karty graficznej.

Dla kogo mały smartfon 3,2 – 4,0

Małych smartfonów na rynku coraz mniej, ale nie każdy chce w kieszeni mieć olbrzyma. Osoby które korzystają ze smartfona głównie do rozmów telefonicznych zazwyczaj nie potrzebują pięknego, szerokiego ekranu, wystarczy mała przestrzeń robocza, z podstawowymi funkcjami. Tutaj właśnie do gry wkraczają smartfony o mniejszych przekątnych ekranu, które wciąż znajdują uznanie wśród użytkowników. Szkoda tylko, że topowi producenci nieco zapomnieli o tym segmencie rynku.

Średniej wielkości smartfony 4,2 – 5,0

Jeszcze do niedawna przekątna 5,0 zostałaby sklasyfikowana na najwyższym szczeblu, ale dzisiaj smartfony o przekątnej 5,0 są równie pospolite co kilka lat temu 3,5 calowe. Dzisiaj praktycznie każdy producent oferuje swoje urządzenia o przekątnej zbliżonej do 5 cali lub nieco większej. Tego typu smartfony dobrze nadają się już nie tylko do dzwonienia, ale również SMS-owania, odbierania poczty, korzystania z aplikacji społecznościowych.

Czym mniejszy ekran tym gorzej z użytecznością podczas pisania maili, sms-ów, ekranowa klawiatura dla osób mających większe palce często nie zdaje egzaminu, a jej powiększenie rozwiązuje jeden problem, ale generuje kolejny – zmniejsza widok dla wpisywanego tekstu, co znacząco obniża komfort użytkowania. Dlatego właśnie producenci poszli o krok dalej i zaoferowali użytkownikom ekrany o przekątnych znacznie większych.

Smartfon z dużym ekranem powyżej 5 cali

Smartfony tego typu nie należą do najwyższej półki, kiedyś wielkość oznaczała jakość Premium, dzisiaj ekran urządzenia i jego przekątna jest traktowany nieco drugorzędnie, inne funkcje telefonów odgrywają zdecydowanie większą rolę i wpływają znacząco na ich cenę.

Użytkując telefon z ekranem powyżej 5 cali odczujemy różnicę, szczególnie osoby korzystające z poczty, aplikacji, piszące teksty, notatki oraz korzystające często z fotografii cyfrowej. Warto też wspomnieć, że ekran o dużej przekątnej nie musi oznaczać zwiększenia gabarytów urządzenia. Wystarczy popatrzeć na Samsung Galaxy S8 czy też najnowszy iPhone X, który jest prawdziwym majstersztykiem kompaktowości. Ekran 5,8 cala udało się upchać w obudowie o wymiarach 143,60 / 70,90 / 7,70 (wartości podane w milimetrach, wysokość/szerokość/grubość). Dla porównania weźmiemy HTC U Ultra, który przy przekątnej ekranu 5,7 cala posiada wymiary w zakresie 162,41 / 79,79 / 7,99 milimetra, czyli nie dość, że ma mniejszą przekątną ekranu, to jeszcze gabaryty urządzenia są większe. Samsung S8 gabarytami jest nawet odrobinę bardziej kompaktowy aniżeli iPhone X. Każdy z topowych modeli innych producentów najprawdopodobniej pójdzie i tą drogą. Duży ekran nie równa się już braku mobilności i kompaktowości.

Zobacz również…

iphone8-etui-na-telefon-apple-movear.jpg
Etui na telefony iPhone 8 polskiej marki moVear

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *