laptop dla seniora

Jaki laptop dla seniora – wybieramy najlepszą konfigurację komputera

Wybieramy laptopa dla seniora? Jaki powinien być?

Wydawać by się mogło, że myśląc o zakupie laptopa wiemy jakiego dokonać wyboru tymczasem w rzeczywistości okazuje się z czasem, że zakup jest nietrafiony bądź do nie końca odpowiada na  nasze potrzeby jako klienta. Dzieje się tak ponieważ decyzja o zakupie konkretnego modelu nie została dokładnie przemyślana czego właściwie „ja” oczekuje od tego sprzętu. Zdarza się, że po wejściu jesteśmy tak podekscytowani samym faktem zakupu nowego laptopa, że często decydujemy się na pierwszy lepszy, który wpadnie nam w oko. Coraz częściej do korzystania z nowych technologii przekonują się bądź chcą się przekonać starsze osoby. Widząc swojego wnuczka jak wiele pożytecznych spraw potrafi załatwić za pomocą laptopa chcą spróbować i oni. W przypadku wyboru laptopa dla seniora- zadanie jest dodatkowo utrudnione. Niemniej jednak utrudnione nie znaczny niewykonalne, poniżej przedstawiono najważniejsze aspekty na co zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru laptopa dla seniora.

Najważniejsze parametry laptopa – na co zwracać uwagę ?

Ciężar (waga laptopa) – to jeden z podstawowych elementów jaki należy wziąć pod uwagę;  laptop dla seniora nie może być zbyt ciężki ponieważ z pewnością będzie chciał się niejednokrotnie przemieszczać z laptopem chociażby do ulubionego fotelu, a zbyt ciężki laptop będzie jedynie ciężarem do dźwigania. Z tego względu optymalną wagą laptopa dla seniora określono jako  maksymalnie do 2kg wtedy nie będzie zbyt ciężki do noszenia a także nie będzie zbyt lekki co mogłoby łatwo doprowadzić do jego upadku.

Przekątna ekranu (ilość cali) Wielkość ekranu to jeden z kolejnych niemniej ważnych czynników, jakim powinien się charakteryzować laptop seniora. Z pewnością większy ekran będzie bardziej praktyczny i wygodny do korzystania dla starszej osoby, dlatego wybór ekranu 15 calowego będzie strzałem w dziesiątkę. W ślad za wielkością idzie rozdzielczość ekranu to również bardzo ważna kwestia, z tą różnicą że w tym przypadku nie musi być on a już najwyższych rozmiarów. Przeciwnie w tym przypadku rozdzielczość mniejsza będzie miała korzystniejszy wpływ dla seniorów z tego względu, że ikonki na pulpicie laptopa będą większej wielkości co za tym idzie będą bardziej czytelne i przejrzyste dla seniorów. Jeśli mowa o ekranie nie można pominąć również wątku odnośnie matrycy który nurtuje niejednych mianowicie: jaka powinna być matryca matowa czy błyszcząca. Jedni powiedzą kwestia upodobania, niemniej jednak sprawa gustu jest w tym przypadku drugorzędną rolą. Wszystko tak naprawdę zależy od tego gdzie zamierzamy pracować z laptopem, producenci  ze względu na komfort pracy znacznie bardziej polecają matrycę w macie ponieważ nie powoduje ona lustrzanego odbicia w ekranie a także zapobiega pojawianiu się odbić oraz refleksów, które nadwyrężają często wzrok. Ze względu na gorszy wzrok wybór dla seniorów powinien być oczywisty.

Jakość klawiatury (wielkość przycisków) – najważniejsze by przyciski umieszczone w klawiaturze były  odpowiednio czytelne, podpisane, w miarę dużej wielkości, w odstępach które nie będą utrudniały pisania. Dużym atutem, bardzo chwalonym sobie przez seniorów i nie tylko przez starsze osoby jest podświetlenie klawiatury, która znacznie usprawnia pracę.

Windows (system operacyjny) to element najczęściej pomijany przez seniorów, ze względu na zwyczajny brak wiedzy w tym zakresie. A to duży błąd  bowiem to jeden z podstawowych wymogów, który należy wziąć pod uwagę aby uzyskać pełne zadowolenie z pracy laptopa.  Korzystnym wyborem dla seniora będzie system, który  posiada prosty panel obsługi, umożliwi dostosowanie go do oczekiwań starszej osoby, nie będzie wymagał zbyt długich oraz zawiłych ustawień konfiguracyjnych. Polecanym systemem operacyjnym dla seniorów jest Windows 10 Home, który gwarantuje seniorom prostą, bezpieczną oraz wygodną pracę z jego udziałem.

Procesor oraz pamięć RAM –  wybrany przez seniora laptop nie musi posiadać nadzwyczajnej mocy oraz pamięci ponieważ zwykle sprzęt ten służy im do tradycyjnych czynności wykonywanych w zaciszu domowych, najważniejsze by parametry były na takim poziomie aby laptop mógł bez problemu funkcjonować. Przykładowym procesorem polecanym do domowego użytku laptopów jest procesor Intel Pentium lub Intel Celeron który z pewnością zapewni prawidłową pracę. Dla kolekcjonerów zdjęć, muzyki lub innych plików dobrych rozwiązaniem będzie pamięć RAM  o wielkości optymalnej 4GB.

Podsumowanie laptopa dla seniora

Podsumowując należy stwierdzić, że wybór laptopa to nie proste zadanie, należy przed wyborem poświecić trochę uwagi na dokonanie oraz zweryfikowanie konkretnych czynników które z pewnością w dalszych krokach przełożą się na jakość korzystania z laptopa. Zwłaszcza wybierając sprzęt dla starszej osoby warto skonsultować jego potrzeby z określonym sprzętem tak by starszy użytkownik mógł być z niego w przyszłości zadowolony.

Parametry techniczne:

  • Procesor: Intel Core i7-4810MQ 2,8-3,8GHz, 4 rdzenie, 8 wątki, 6MB pamięci cache
  • Grafika dedykowana, nVidia Quadro K1100M, pamięć: 2GB GDDR5
  • Pamięć RAM: 16GB DDR3L
  • Dysk: 180GB SSD
  • Napęd: model beznapędowy
  • Matryca: 17,3„, o rozdzielczości 1600×900
  • Złącza: 3x USB 3.0, 1x USB2.0, RJ45, DisplayPort, VGA, Audio, Thunderbolt, czytnik kart pamięci
  • Multimedia: głośniki
  • Klawiatura spolszczona specjalnymi naklejkami, podświetlana
  • Komunikacja: Wi-Fi, Bluetooth, modem 4G, LAN 10/100/1000 Mbps
  • System operacyjny: Windows 10 Professional 64bit
  • Zainstalowany z kompletem sterowników – gotowy do pracy
  • Polska wersja językowa

Artykuł opracowany wraz z serwisem naprawa-laptopow-czestochowa.pl  który udostępnił sprzęt do testów oraz przeprowadził wywiad z podopiecznymi Domu Seniora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *